Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Dofinansowanie z Unii Europejskiej

  Dofinansowania z Unii Europejskiej

  6 stycznia 2023

  Dofinansowanie z Unii Europejskiej pozwala firmom na realizację wielu celów rozwojowych. Na uzyskanie środków mają szanse przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na obszarze UE i spełniają odpowiednie wymagania. Wsparcie finansowe w takiej formie jest zwykle przyznawane w następstwie określonego ogłoszenia publicznego, stanowiącego swego rodzaju zaproszenie do złożenia wniosku. Poza ustaleniem celu finansowania proces ten wymaga spełnienia szeregu różnych formalności.

  Spis treści:
  Jakich działań wymaga?
  Podstawowe etapy prac
  Kluczowe formalności
  Jak sprawnie i bezpiecznie je pozyskać?
  Obsługa wielu programów
  Liczne formy dofinansowania

  Podjęcia jakich działań wymaga dofinansowanie działalności gospodarczej ze środków Unii Europejskiej dla firm jednoosobowych?

  Dofinansowanie działalności gospodarczej ze środków Unii Europejskiej wymaga podjęcia odpowiednich czynności, których zakres jest ściśle ustalony również dla firm jednoosobowych. Pomoc w tym zakresie oferuje zespół specjalistów naszej firmy Eurolider. Pozyskanie środków z UE to proces wieloetapowy, a największe szanse na powodzenie mają wnioskujący dobrze znający swoje realne potrzeby. Z tego też powodu istotne znaczenie ma opracowanie właściwego biznesplanu działalności, uwzględniającego kluczowe cele firmy jednoosobowej. Niezbędne będzie też wyszczególnienie korzyści i efektów osiąganych dzięki planowanej inwestycji. Każdy projekt musi być również odpowiednio osadzony w wymiarze czasowym i terytorialnym.

  Podstawowe etapy prac

  Wszyscy wnioskujący o dotacje z UE muszą przede wszystkim wybrać odpowiedni program, który będzie najlepiej dopasowany do planu rozwojowego firmy jednoosobowej. Kluczowe znaczenie ma sprostanie wymaganiom określanym przez instytucje odpowiedzialne za przyznanie dofinansowania. Przy ustalaniu odpowiedniego programu bardzo pomocny jest Portal Funduszy Europejskich, który udostępnia specjalny poradnik dla beneficjentów. Ważnym etapem jest również ustalenie harmonogramu poszczególnych działań, a następnie opracowanie wymaganego wniosku. W formularzu trzeba dokładnie i poprawnie wypełnić wszystkie informacje. Nie bez znaczenia pozostaje skompletowanie dokumentacji i dostarczenie pełnego wniosku w formie papierowej oraz elektronicznej. Dokumenty są w następnej kolejności oceniane merytorycznie i formalnie, a sam proces weryfikacji trwa do maksymalnie 3 miesiące.

  Symbol Unii Europejskiej

  Kluczowe formalności

  Jeżeli dokumenty zostaną zaakceptowane i przedsiębiorca otrzyma dofinansowanie, konieczne jest podpisanie umowy o dotację. Beneficjent jest wówczas jedną ze stron, a drugą instytucja przyznająca środki. Umowa musi zawierać kluczowe informacje, które odnoszą się do realizacji projektu oraz jego rozliczenia. Sama dotacja może być przyznawana jako refundacja kosztów poniesionych wcześniej, dlatego do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć wszystkie faktury potwierdzające dotychczasowe wydatki. Nie bez znaczenia pozostaje stosowanie się do poszczególnych zapisów umownych. Beneficjent musi spełniać wszystkie obowiązki, aby uzyskać refundację. W przypadku wielu realizowanych projektów niezbędne może się okazać posiadanie wkładu własnego, który zwykle wyrażany jest procentowo. Niektórzy przedsiębiorcy muszą też prowadzić działalność w konkretnej branży, zależnie od programu instytucji przyznającej dotację.

  Jak sprawnie i bezpiecznie pozyskać dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej na rozwój firmy?

  Dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej na rozwój firmy może wymagać profesjonalnej pomocy. Wsparcie w tym zakresie oferuje nasz zespół Eurolider, który zapewnia wsparcie na poszczególnych etapach starań o pozyskanie dotacji. Jesteśmy w stanie sprawnie przeprowadzić wszystkie wymagane czynności, obsługując przy tym wiele programów niezależnie od dostępnej puli środków czy regionu działalności firmy. Przeprowadzamy kompleksową analizę potrzeb klienta z uwzględnieniem sytuacji w branży i występujących nisz, a także zapewniamy specjalistyczną pomoc przy doborze programu czy samym tworzeniu dokumentacji i wniosku.

  Obsługa wielu programów

  Dla polskich firm dostępnych jest bardzo wiele programów operacyjnych, w ramach których mogą pozyskać dotacje. Największe korzyści z takiego dofinansowania odnotowują przede wszystkim przedsiębiorstwa małe, średnie oraz mikro, mające szanse na różne formy dofinansowania. O środki mogą też z powodzeniem ubiegać się organizacje pozarządowe i organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Wsparcie finansowe jest jednak dla nich przewidziane jedynie wówczas, gdy prowadzą niezarobkową działalność na obszarze terytorialnym Unii Europejskiej.

  Liczne formy dofinansowania

  Dotacje z UE występują w wielu różnych formach. Niektóre programy pozwalają na uzyskanie bezpośredniego dofinansowania, podczas gdy inne dają możliwość organizacji kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje. Firmy mogą również skorzystać z programów w zakresie organizacji stażów czy kompleksowego doradztwa zawodowego. Dla wielu przedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem jest pozyskanie dofinansowania na rozpoczęcie działalności lub jej rozwój, np. poprzez inwestycję w sprzęt. Wiele programów bazuje też na dotacjach udzielanych w formie pożyczek na badania. Zachęcamy do kontaktu i współpracy z Eurolider.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!