Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Pozyskiwanie funduszy unijnych

  Pozyskiwanie funduszy unijnych

  2 kwietnia 2022

  Pozyskiwanie funduszy unijnych jest bardzo opłacalne z perspektywy przedsiębiorców, którzy potrzebują środków finansowych. Dzięki takiemu wsparciu mogą się oni rozwinąć i zrealizować zakładane cele, zwiększając pozycje swoich firm na rynku. Z punktu widzenia osób, które nie interesowały się wcześniej tym tematem, ubieganie się o dofinansowanie może wydawać się nieco skomplikowane. Profesjonalną pomoc w uzyskaniu dofinansowania oferuje nasza firma Eurolider.

  Spis treści:
  Jak przebiega taki proces?
  Co na początku?
  Przygotowanie dokumentacji
  Finalizacja i odpowiednie działania
  Czy skorzystać z pomocy w tym zakresie?
  Skąd można pozyskać środki?
  Ewentualne współprace
  Skorzystaj z naszego wsparcia

  Jak pozyskiwać fundusze unijne krok po kroku?

  Zastanawiasz się, jak pozyskiwać fundusze unijne? Proces ten przebiega w kilku etapach. Na początku liczy się sam pomysł i weryfikacja, czy kwalifikuje się on do uzyskania dofinansowania. Następnie należy przejść do konkretnych dokumentów, przygotowanych w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć szanse na faktyczne uzyskanie dotacji. Dochodzą do tego liczne formalności, zarówno w ramach samego ubiegania się o wsparcie, jak i ich poprawnego wykorzystywania.

  Potrzeby i możliwości

  W pierwszym kroku kluczowy jest pomysł. Częstym błędem jest przeglądanie programów wsparcia w poszukiwaniu inspiracji, a dopiero potem dopasowywanie do nich swoich planów. W praktyce największe szanse na powodzenie (uzyskanie finansowania i sukces projektu) mają takie przedsięwzięcia, które wpisują się w dotychczasową działalność podmiotu i wynikają z jasnej potrzeby rynkowej. Do całego procesu powinno się zatem podchodzić właśnie w taki sposób – na początku przeanalizować potrzeby firmy, a następnie zająć się szukaniem możliwości uzyskania dotacji.

  Projekt i wniosek

  Warto mieć na uwadze, że ubiegając się o fundusze, pomysł należy rozpisać w precyzyjnie skonstruowanym biznesplanie. Przed przystąpieniem do konkursu trzeba przygotować kompletną dokumentację, która będzie zawierać wszystkie niezbędne informacje do przyznania dotacji, a przy tym przedstawi projekt w taki sposób, żeby uwydatnić jego atuty. Należy jednak mieć na uwadze, że przyjmowanie wniosków odbywa się w ramach ściśle określonych harmonogramów i zasad.

  Prace nad pozyskaniem funduszy unijnych

  Umowa i realizacja

  Jeżeli pojawi się decyzja o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dotację, przypieczętowaniem całego procesu jest zawarcie umowy. Konieczne jest wówczas okazanie wymaganych załączników, takich jak zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach czy zaświadczenie o niekaralności. Mogą to być także inne dokumenty, specyficzne dla danego projektu. Już po podpisaniu umowy nadchodzi etap realizacji projektu i tutaj nie mniej istotne będzie przestrzeganie procedur. Należy pamiętać, że fundusze unijne są pieniędzmi publicznymi, więc nie może tu dochodzić do żadnych rozbieżności.

  Jak przebiega pozyskiwanie środków finansowych dla firm z funduszy unijnych? Czy warto skorzystać z pomocy?

  Środki finansowe dla firm z funduszy unijnych można pozyskiwać na różne sposoby, w ramach wielu dostępnych programów. Nie każdy jednak ma kompleksową wiedzę w tej dziedzinie i czuje się kompetentny, aby przejść cały proces ubiegania się o dofinansowanie, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Wsparcie w pozyskiwaniu dotacji z UE oferuje nasza firma Eurolider ? w ramach naszej usługi pomożemy Ci przejść przez każdy etap programu.

  Źródła finansowania

  Pod ogólnym i szerokim pojęciem funduszy unijnych kryją się tak naprawdę bardzo różne źródła finansowania. Mogą mieć one charakter programów regionalnych, krajowych czy międzynarodowych, w ramach których odbywają się konkursy pozwalające przedsiębiorcom na wystartowanie w procesie ubiegania się o środki finansowe. Znając potrzeby firmy czy mając już konkretny projekt, należy ustalić, gdzie i w jakiej formie warto szukać dofinansowania.

  Potencjalni partnerzy

  Należy brać pod uwagę, że pojedynczy podmiot może nie być w stanie wykonać wszystkich projektów. Szczególnie w przypadku zaawansowanych planów ich potencjał może być naprawdę duży, lecz dany przedsiębiorca może potrzebować połączenia sił z innymi firmami czy instytucjami ze świata nauki. Rzecz jasna nie każdy posiada taką sieć kontaktów, dlatego w tym przypadku również warto skorzystać ze wsparcia firmy specjalizującej się w pozyskiwaniu dotacji z Unii Europejskiej.

  Nasza oferta

  Podejmując się z nami współpracy, możesz liczyć na pomoc w wybraniu odpowiedniego programu finansowego oraz przygotowaniu niezbędnej dokumentacji, z uwypukleniem zalet projektu. Współpracę rozpoczynamy od analizy potrzeb Twojej firmy, przeglądając plany inwestycyjne, kierunki rozwoju, a także sytuację na rynku (aktualne trendy czy potencjalne nisze). Mając takie informacje, możemy zaproponować konkretne źródła finansowania, a w razie potrzeby skorzystać z naszej sieci kontaktów z myślą o poszukiwaniu partnerów do projektu. Zajmujemy się też późniejszym etapem przygotowania dokumentacji czy samej umowy o dofinansowanie.

  Pozyskiwanie funduszy z UE może się wydawać dość skomplikowane, szczególnie z perspektywy przedsiębiorców, którzy nie interesowali się wcześniej tą tematyką. Obszar ten daje tymczasem ogromne możliwości do rozwoju. Warto skorzystać ze wsparcia specjalizującej się w tym firmy, która może pomóc na każdym kroku, od analizy potrzeb, po samą finalizację umowy. Zachęcamy do skorzystania z naszego wsparcia.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!