Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt

Czy wiesz, że…?

7 listopada 2019

Komitet Regionów UE uważa, że MŚP potrzebują większego wsparcia ze strony UE, aby móc konkurować na rynkach światowych. 

Komitet Regionów przekonuje, że małe przedsiębiorstwa potrzebują szerszych i bardziej długoterminowych działań ze strony Unii Europejskiej. Ma to pomóc im w zwiększeniu skali ich działalności, uzyskaniu dostępu do przetargów publicznych i czerpaniu większych korzyści z jednolitego rynku. W związku z tym rekomenduje wsparcie nowej strategii unijnej dla małych przedsiębiorstw poprzez dodatkowe finansowanie, programy budowania zdolności oraz szersze partnerstwo z samorządami lokalnymi.

Ze względu na to, że małe przedsiębiorstwa w unii nieufnie podchodzą do handlu ponad granicami i ubiegania się o kontrakty na świadczenie usług publicznych, w opinii zasugerowano, żeby przyznawać punkty premiowe przedsiębiorstwom o charakterze lokalnym i regionalnym, co mogłoby zachęcić je do składania większej liczby ofert.

Propozycje pochodzące od unijnego zgromadzenia polityków szczebla lokalnego i regionalnego, obejmują dostosowanie definicji małych i średnich przedsiębiorstw, ułatwienie dostępu do większego finansowania ze środków UE oraz oparty na modelu biznesowym model partnerstwa, w którym zwraca się większą uwagę na wymiar lokalny i regionalny.

Zalecenia zostały opracowane przez prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, który wcześniej sporządzał już opinie na temat wsparcia UE dla małych przedsiębiorstw.

Oznacza to, że firmy z sektora MŚP powinny bardziej zainteresować się możliwościami, jakie stwarza współpraca z instytucjami unijnymi.

źródło: Samorząd PAP

Przeczytaj również

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

Zapisz się do naszego newslettera!