Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą ubiegać się o dotację na usługi związane z umiędzynarodowieniem działalności.
Konkurs Internacjonalizacja MŚP oferuje wsparcie finansowe na koszty wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług firmy. Dotyczy on biznesów, które posiadające co najmniej jeden produkt o potencjale do internacjonalizacji. Natomiast, do złożenia projektu wystarczy promocja na jednym nowym rynku zagranicznym. Wysokość możliwego dofinansowania zależy od wybranego rynku – najwyższy próg dotyczy państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.
Fundusze można przekazać na liczne działania związane z wejściem firmy na nowy rynek. Konkurs uwzględnia koszty usług doradczych, związanych z opracowaniem i przygotowaniem do wdrożenia nowego modelu biznesowego. Co więcej, możliwe do sfinansowania są również koszty bezpośrednio związane z wdrożeniem modelu np. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów.
Dodatkowym elementem tego konkursu jest możliwość uzyskania wsparcia na udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych. Od obecnie trwającego naboru na ten element można przekazać ponad 49% kosztów projektów. W powiązaniu z projektem, możliwe jest również dofinansowanie na nabycie środków trwałych, z wyłączeniem nieruchomości lub wartości niematerialnych i prawnych.
Przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o dofinansowanie wynoszące nawet 85% kosztów kwalifikowanych. Jednakże, całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 800 000 zł.
Internacjonalizacja MŚP – dotacje na wejście na nowe rynki zagraniczne
Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogły w 2020 roku ubiegać się o wsparcie finansowe w ramach konkursu Internacjonalizacja MŚP. Było to działanie realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014–2020, mające na celu rozwój eksportu i zwiększenie obecności polskich firm na rynkach zagranicznych.
Dla kogo przeznaczone było wsparcie?
Konkurs skierowany był do przedsiębiorców z sektora MŚP, którzy:
- prowadzili działalność na terenie pięciu województw Polski Wschodniej,
- posiadali co najmniej jeden produkt lub usługę o potencjale do internacjonalizacji,
- planowali wprowadzenie swojej oferty na nowe rynki zagraniczne.
Co ważne, do spełnienia kryteriów kwalifikowalności wystarczała promocja produktów lub usług na jednym nowym rynku zagranicznym.
Co obejmowało dofinansowanie z ue?
Dotacja mogła zostać przeznaczona na:
- przygotowanie strategii wejścia na nowe rynki,
- udział w targach zagranicznych i misjach gospodarczych,
- dostosowanie produktów do wymogów rynkowych (np. certyfikacja, zmiana opakowań, tłumaczenia dokumentacji),
- usługi doradcze związane z internacjonalizacją działalności,
- działania promocyjno-marketingowe za granicą,
- rozwój nowych kanałów sprzedaży na rynkach zagranicznych.
Wysokość dofinansowania
Wysokość wsparcia zależała od wyboru rynku docelowego:
- Najwyższy poziom dofinansowania dotyczył projektów skierowanych na rynki poza Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcarię.
- Projekty dotyczące rynków w ramach EOG i Szwajcarii mogły liczyć na niższe dofinansowanie.
- Intensywność pomocy mogła sięgać nawet 85% kosztów kwalifikowanych projektu.
Znaczenie programu
Konkurs Internacjonalizacja MŚP umożliwiał firmom z Polski Wschodniej skuteczne wejście na rynki zagraniczne, budowanie rozpoznawalności swoich marek i zwiększenie przychodów z eksportu. Program był odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorstw gotowych do ekspansji międzynarodowej, ale wymagających wsparcia finansowego i doradczego, aby bezpiecznie i skutecznie zaistnieć na nowych rynkach.
Było to jedno z najważniejszych narzędzi wsparcia eksportu dla sektora MŚP w regionie w tamtym okresie.
Zobacz aktualne granty i dotacje na ekspansję międzynarodową. Zadzwoń do naszego doradcy, pomoże Ci poprawnie przygotować wniosek i bez problemów przeprowadzi przez całą procedurę, telefon: 501 017 737 i 518 762 317.