Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Dotacje na wzornictwo

  Dotacje na wzornictwo

  9 sierpnia 2023

  Dotacje na wzornictwo to forma wsparcia unijnego dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym zależy na rozwijaniu swojej oferty poprzez integrację nowych rozwiązań w zakresie wzornictwa przemysłowego. Inicjatywa ta pozwala podmiotom na uzyskanie dostępu do nowych narzędzi i innych technologii, a następnie wdrożenie planowanych innowacji oraz zwiększenie swojej konkurencyjności. Z pozyskaniem dofinansowania wiążą się jednak pewne specyficzne wymagania.

  Spis treści:
  Do kogo są kierowane?
  Najważniejsze informacje
  Główne cele i zastosowania
  Na co można je przeznaczyć?
  Wsparcie dla projektów i wartość dofinansowania

  Do kogo kierowane są dotacje na wzornictwo?

  Dotacje na wzornictwo przemysłowe są ukierunkowane przede wszystkim na projekty, które promują i wprowadzają nowoczesne rozwiązania oraz umożliwiają tworzenie nowych miejsc pracy. Pomoc w pozyskaniu takiego dofinansowania oraz realizacji określonych celów rozwojowych oferuje nasza firma Eurolider. Aby bowiem otrzymać dofinansowanie tego typu, przedsiębiorcy muszą spełnić wiele ściśle określonych kryteriów. Dotyczy to zarówno osiągnięcia ustalonego poziomu sprzedaży czy wielkości zatrudnienia, jak i poprawnego zgromadzenia dokumentacji i wypełnienia wniosku o dofinansowanie.

  Najważniejsze informacje

  Dotacje te stanowią część programu o nazwie „Kreatywna Polska”, którego realizacją zajmuje się Ministerstwo Kultury i Doradztwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Na dofinansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy zainteresowani uzyskaniem wsparcia na tworzenie nowych usług i produktów w oparciu o wzornictwo przemysłowe. Celem dofinansowania jest wypromowanie polskich podmiotów na rynku międzynarodowym, a także realizacja badań, tworzenie prototypów, wprowadzanie nowych technologii czy promowanie i reklamowanie usług i produktów. Zależnie od parametrów projektu, wsparcie finansowe może sięgać nawet 500 tysięcy złotych. Przedsiębiorstwa mają możliwość składania wniosków w dowolnym okresie rozliczeniowym. Na naszej stronie znajdą Państwo wiele innych aktualnie przyznawanych dotacji z funduszy Unii Europejskiej, a także różne aktualności i informacje branżowe.

  Euro i karta

  Główne cele i zastosowania

  Udostępnianiem dofinansowań tego typu zajmują się przede wszystkim instytucje publiczne, rządy oraz inne organizacje non-profit, którym zależy na promowaniu wzornictwa we własnym regionie. Dofinansowania mają na celu zapewnienie wsparcia dla rozwoju i promowania konkretnych obszarów kraju, co odbywa się poprzez finansowanie różnego rodzaju innowacji. Wsparcie w takiej formie znajduje zastosowanie w przypadku zarówno projektowania nowych produktów lub usług, jak i usprawniania tych już istniejących i funkcjonujących na rynku. Z takiej pomocy mogą skorzystać nie tylko prywatne przedsiębiorstwa, ale też organizacje publiczne. W ramach programu finansowego mogą Państwo nabyć prawa do nowych technologii i procesów produkcyjnych, co ma szczególne znaczenie na etapie dostosowywania struktur podmiotu do zmian rynkowych oraz utrzymania odpowiedniej konkurencyjności. Istotną kwestią pozostaje możliwość tworzenia nowych miejsc pracy, a tym samym zwiększenia zatrudnienia i poprawy jakości życia pracowników.

  Na co można przeznaczyć dotacje na wzornictwo?

  Dotacje na wzornictwo stanowią wyjątkową okazję dla podmiotów, którym zależy na osiągnięciu statusu lidera na rynku lokalnym. Kwestia ta jest najbardziej istotna w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ są one mocno zależne od finansowania zewnętrznego. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wypełnienie wniosku i złożenie go do odpowiedniego organu. W treści trzeba zawrzeć informacje o firmie, włącznie z jej celami, potrzebami finansowymi czy dostępnymi zasobami. Organ odpowiedzialny za rozpatrzenie wniosku przeprowadza dokładną ocenę spełnienia kryteriów przez dany podmiot, a następnie wydaje decyzję. Na naszej stronie mogą Państwo zapoznać się z wybranymi projektami, które do tej pory zrealizowaliśmy w Eurolider.

  Wsparcie dla projektów i wartość dofinansowania

  Dofinansowanie na wzornictwo przemysłowe obejmuje wiele projektów. Dotacje pozwalają na pokrycie kosztów usług doradczych, które wynikają z konieczności przeprowadzenia audytu wzorniczego czy zaplanowania strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie. Wsparcie można przeznaczyć również na zakup środków trwałych poza nieruchomościami zabudowanymi i niezabudowanymi, a także nabycie oprogramowania i pozostałych wartości prawnych czy niematerialnych – np. licencji, patentów czy pozostałych praw własności intelektualnej. Dofinansowanie pozwala ponadto na pokrycie kosztów prac i materiałów budowlanych, które wynikają bezpośrednio z instalacji niezbędnych urządzeń czy maszyn. W tym przypadku ich wartość nie może przekraczać 10% kosztów nabycia środków trwałych. Dofinansowanie mogą Państwo przeznaczyć również na sfinansowanie usług szkoleniowych. Wartość wsparcia wynosi od 50 do nawet 85% zainwestowanych kosztów. Zachęcamy do kontaktu z Eurolider, a także zapraszamy do zapoznania się z zakresem naszych usług.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!