Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Sukces w pozyskaniu funduszy unijnych ? case study Varitex

  29 września 2023

  Za sprawą tego studium przypadku chcemy wskazać inspirujący przykład firmy, która dzięki naszej pomocy osiągnęła sukces w pozyskaniu dotacji z Unii Europejskiej. Poznajcie łódzką firmę Varitex, która otrzymała środki na budowę biogazowni ? jej celem jest utylizacja tysięcy ton łódzkich odpadów komunalnych. Ten ekologiczny projekt przetwarzania bioodpadów w nawóz, ciepło i energię elektryczną jest przykładem zrównoważonego rozwoju. To przede wszystkim realizacja dyrektywy unijnej zachęcającej do tworzenia ?społeczeństwa recyklingu?, które ponownie potrafi przekształcić odpady w zasoby. Sprawdź, jak pomogliśmy firmie pozyskać dofinansowanie na duży ekologiczny projekt.

  Varitex sp. z o.o. to firma działająca w branży deweloperskiej, która wyróżnia się pasją do innowacji i zaangażowaniem w ekologię. Firma postawiła sobie ambitny cel – budowę biogazowni, która ma za zadanie zrecyklingować odpady biodegradowalne i wyprodukować z niej zasoby do ponownego użycia. Wytworzone w wyniku pracy biogazowni produkty będą przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła i energii. Jednak, aby zrealizować ten ambitny projekt, firma potrzebowała specjalistycznego wsparcia naukowego oraz pomocy w pozyskaniu środków unijnych na ten cel.

  Cel projektu ? technologia odzysku i ?zamknięty obieg?

  Głównym celem projektu były aktualne potrzeby społeczeństwa łódzkiego, czyli konieczność usunięcia na stałe  ? zutylizowania ? odpadów komunalnych i biodegradowalnych poprzez uruchomienie zakładu recyklingu. Potrzeba ta wynikła ze stale rosnącej produkcji odpadów przez mieszkańców.
  Projekt biogazowni wymagał znacznego kapitału na opracowanie i wdrożenie nowej technologii oraz całej  infrastruktury. Jest to kompleksowe przedsięwzięcie, które ma nie tylko chronić środowisko, czyli zutylizować organiczne odpady, ale przekształcić odpady w nawóz, dać w zamian czystą energię i ciepło, które w 20% wykorzystywane będzie przez tę właśnie biogazownię ? pozostała cześć energii zostanie przekazana do sieci. W projekcie zaplanowano wdrożenie technologii odzysku przy zastosowaniu beztlenowego rozkładu odpadów, który niweluje powstawanie dwutlenku węgla. Odpady bio mają być przekształcane w szczelnych reaktorach w nawóz organiczny o stałych parametrach, a w procesie tym odzyskana zostanie energia. Za sprawą wdrożonej technologii z przetwarzanych odpadów uzyskiwany będzie nawóz pofermentacyjny oraz energia elektryczna (16 GWh brutto) i cieplna.

  Efekt współpracy z Euroliderami ? 20 ml zł dotacji

  W efekcie współpracy naszego zespołu z Klientem jeszcze w tym roku w Piaskach Bankowych w województwie łódzkim zostanie oddana do użytku biogazownia, która wyprodukuje prąd z odpadów komunalnych, dostarczając energię elektryczną do 8 000 gospodarstw domowych. Powstająca biogazownia zasilana odpadami będzie miała moc 2 MW. Zrealizowany projekt badawczo-rozwojowy prowadzony przed rozpoczęciem inwestycji z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu pozwolił opracować innowacyjną metodę przetwarzania biomasy, która zwiększa ilość pozyskiwanego z niej metanu. Instalacja będzie mogła przetworzyć do 33 000 ton odpadów rocznie. Wytworzony z nich metan po spaleniu wygeneruje około 16 GWh energii elektrycznej. Podczas spalania biogazu oprócz energii powstanie również ciepło, które wykorzystane zostanie w procesie technologicznym do ogrzania zbiorników fermentacyjnych. W niedługim czasie nadwyżki ciepła mają być wykorzystane do suszenia masy pofermentacyjnej. Pozostałości po fermentacji będą stosowane w rolnictwie, jako bogaty w składniki odżywcze nawóz.

  Szczegóły projektu

  Nazwa programu operacyjnego
  RPLD Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020
  Nazwa Osi Priorytetowej
  05-V. Ochrona środowiska
  Nazwa działania
  02-V.2. Gospodarka odpadami

  Wartość projektu
  40 mln zł

  Wysokość dofinasowania
  20 mln zł

  Przykład naszego Klienta może stanowić inspirację dla innych przedsiębiorców w Polsce, którzy chcą realizować ekologiczne projekty, jednak nie dysponują wystarczającymi środkami na ich realizację. Pozyskiwanie funduszy unijnych staje się skuteczne, gdy do współpracy biznes zaprasza skuteczny zespół specjalistów ? naszych konsultantów i manager?ów z Eurolider.
  Jeśli zastanawiasz się jak sfinansować podobny projekt z kategorii ochrona środowiska ? gospodarowanie odpadami ? zapraszamy do rozmów. Doskonałym wstępem do realizacji takiego planu jest bezpłatna konsultacja. Już dziś wybierz termin rozmowy.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!