Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  3 mld zł na wsparcie bieżącej działalności firmy.

  Euro, Dotacje, COVID

  12 czerwca 2020

  Skutki gospodarcze wybuchu pandemii koronawirusa są odczuwalne dla przedsiębiorstw z całej Polski. Na pomoc przychodzą Fundusze Unijne, które ogłosiły nabór na „Dotację na kapitał obrotowy”. Jego celem jest sfinansowanie wydatków związanych z bieżącą działalnością firm – nawet 100% wartości projektu.

  Nabór jest częścią Funduszowego Pakietu Antywirusowego i podzielony został na 3 części. Środki pochodzą z kilku funduszy europejskich: programów Polska Wschodnia, Inteligentny Rozwój i regionalnych programów operacyjnych dla poszczególnych województw. Każdy z nich oferuje swoją własną pulę środków, odpowiednio 500 milionów zł oraz 2 miliardy zł, z czego 400 000 000 zł dla przedsiębiorstw z województwa mazowieckiego.

  Z konkursu w ramach POIR i PW skorzystać będą mogli średni przedsiębiorcy, którzy odnotowali niedobór lub brak płynności finansowej spowodowanej epidemią COVID-19. Zarejestrowany spadek obrotów musi wynieść co najmniej 30% w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Spadek ten musi zostać zarejestrowany w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r.

  W obliczu takiej trudnej sytuacji firmy te mogą ubiegać się o dofinansowanie na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa. Możliwa jest również dotacja związana z finansowaniem kapitału obrotowego, tj. opłacenie mediów, najem powierzchni, zakup towarów czy ubezpieczenie działalności. 

  W celu uzyskania dofinansowania konieczne jest wykazanie, że przedsiębiorstwo zatrudnia mniej niż 250 osób, a jego roczny obrót nie przekracza 50 mln euro. Należy również wykazać wyżej wspomniany spadek obrotów oraz powiązaną z nią ogólną słabą sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa. Sposób wyliczenia tych danych dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

  Dodatkowo, na tych samych zasadach mikro- i mali przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o wsparcie z regionalnych programów operacyjnych. Wszystkie podmioty mogą składać wnioski od 15 czerwca.

  Opisane wsparcie jest największym obecnie oferowanym, które skierowane jest do wszystkich przedsiębiorstw, które walczą ze skutkami epidemii. Co więcej, wsparcie z dotacji na kapitał obrotowy będzie można łączyć z pożyczkami płynnościowymi dostępnymi również w POIR.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!