Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Ekoinnowacja w firmie ? jak otrzymać dotację?

  24 października 2023

  W perspektywie gospodarki europejskiej troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna. Firmy odpowiedzialne, które chcą wdrożyć nowe technologie zmierzające do ponownego wykorzystania odpadów, czy zmniejszenia poziomu energochłonności przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotacje. W ramach funduszy Unii Europejskiej już teraz istnieje dostęp do dużych środków finansowych przeznaczonych na ekoinnowcje. Wdrożenie większej liczby projektów innowacyjnych w Polsce z naciskiem na ekologię ma wpłynąć na zwiększenie zrównoważonego rozwoju przemysłu. Zapytaj naszego Doradcę co sfinansuje dotacja ścieżki SMART w Twoim przedsiębiorstwie?

  Dotacje unijne nie tylko wspierają innowacyjne projekty, ale również promują innowacje ekologiczne. Dlaczego ekoinnowacje są tak ważne w europejskiej gospodarce? Ich celem są widoczne zmiany na rzecz osiągnięcia przez polskie firmy zrównoważonego rozwoju. A zrównoważony rozwój oznacza przede wszystkim: obniżenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko oraz osiągnięcie efektywnego i bardziej odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych. Warto zauważyć, że ekoinnowacje nie tylko minimalizują negatywny wpływ na środowisko naturalne ? zanieczyszczenie powietrza, wody, gleba, zmniejszenie zużycia energii konwencjonalnej, ponowne wykorzystanie odpadów ? ale również mogą wpłynąć na zmiany w zrachowaniach społecznych, kulturowych i instytucjonalnych.

  Czym jest EKOinnowacja?

  Komisja Europejska definiuje ekoinnowacje jako innowacje w dowolnej postaci, których wynikiem lub celem jest znaczący i widoczny postęp w kierunku osiągnięcia zrównoważonego rozwoju przez zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, zwiększenie odporności na obciążenia środowiskowe lub osiągnięcie efektywniejszego i bardziej odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych. Ekoinnowacja można określić wiele działań przedsiębiorstw i firm, które krążą wokół zagadnień dotyczących ochrony środowiska. Do najciekawszych ekoinnowacji należą:

  Wdrażanie ekoinnowacji

  Niewątpliwie, jedną z głównych barier we wdrażaniu ekoinnowacji jest czynnik ekonomiczny, a konkretnie koszty związane z realizacją projektu. Zazwyczaj projekty ekologiczne wymagają wdrożenia specjalnej technologii i przestawienia całego przedsiębiorstwa na tory eko. Często są to projekty duże, czasochłonne i bardzo kosztowne przykładowo budowa biogazowni, oczyszczalni ścieków, farmy fotowoltaicznej, czy wymiana urządzeń na mniej energochłonne lub budowa linii do recyklingu odpadów. Przedsiębiorcy nie dysponują tak dużymi środkami by sfinansować duże ekologiczne projekty, które włączą je do grupy przedsiębiorstw wyróżniających się zrównoważonym rozwojem.
  Tę niekorzystną sytuację zmieniają dotacje. Środki finansowe z dofinasowania unijnego pomogą taką inwestycje sfinansować nawet w 80% kosztów.

  Dowiedz się więcej ? bezpłatna konsultacja

  Warto sprawdzić, czy planowane działania w Twojej firmie można zakwalifikować jako ekoinnowacje, które łączą innowacje techniczne i działania chroniące środowisko naturalne. Działając w zgodzie z zasadami ekoinnowacji możesz nie tylko chronić środowisko, ale także rozwinąć firmę. Ekoinnowacja to również korzyści finansowe dla firmy, która dzięki ekologicznej technologii ograniczy na przykład koszty związane z energią konwencjonalną, odpadami, śmieciami, czy ściekami.
  Jako przedsiębiorca możesz skorzystać z dostępnych środków finansowych i dołączyć do firmy działających na rzecz zrównoważonej przyszłości.
  Jeśli chcesz otrzymać więcej szczegółowych informacji na temat dostępnych dotacji i możliwości ich pozyskania, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji ? porozmawiaj z naszymi doradcami. Nie przegap terminu składania wniosków w czwartym kwartale 2024 roku.

  Eurolider jest gotów wskazać Ci ścieżkę do pozyskania unijnych dotacji ? wspieramy firmy na drodze do ekoinnowacji.

   

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!