Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Robotyzacja i cyfryzacja w dużych przedsiębiorstwach – pozyskaj 140 mln dotacji

  dotacje

  31 października 2023

  Innowacje technologiczne i transformacja cyfrowa stają się nieodłączną częścią europejskiej gospodarki. W szczególności robotyzacja i cyfryzacja stanowią klucz do wywindowania konkurencyjności dużych przedsiębiorstw. Dotacje mogą otrzymać firmy, które dzięki technologii usprawnią funkcjonowanie biznesu. Cyfryzacja procesów biznesowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji do zarządzania, tworzenie platform cyfrowych usług on-line, inteligentne fabryki. Te i wiele podobnych projektów mają szansę na realizację za sprawą środków finansowych zgromadzonych w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Zrealizuj projekt we wschodnich województwach i zbierz maksymalna liczbę punktów we wniosku. Zacznij od bezpłatnej konsultacji z doradcą Eurolider.

  Głównym elementem projektów, które mogą być przedmiotem wsparcia ze środków unijnych jest transformacja cyfrowa. Jest to pojemny obszar obejmujący szereg działań z zakresu oprogramowania, wysokich technologii, sztucznej inteligencji w procesie produkcji. Elementem wspólnym projektów cyfryzacji i robotyzacji jest zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa oraz poprawa efektywności. Istnieje wiele programów dofinansowujących projekty, które skoncentrowane są na małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). W przypadku KPO, oferta jest skierowana wyłącznie do dużych firm co oznacza, że aby skorzystać z tej szansy, Twoja firma musi spełnić odpowiednie kryteria dotyczące liczby zatrudnionych osób. Tego rodzaju dofinansowanie jest dla dużych firm szansą na zwiększenie konkurencyjności i poprawę wyników finansowych.

  Transformacja cyfrowa w dużej firmie

  Głównym celem programu jest wspieranie transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwach. To szeroko zakrojony obszar obejmuje wiele działań, które koncentrują się na usprawnieniu działania firmy. Projekty w ramach KPO mogą obejmować aspekty technologiczne, procesowe oraz rozwój nowych produktów i usług opartych na cyfryzacji. Istotnym elementem takich projektów jest także automatyzacja, robotyzacja oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w działalności przedsiębiorstwa.

  Projekty z szansą na dofinansowanie

  Aby zwiększyć szanse na uzyskanie wsparcia w ramach KPO warto postawić na kompleksowe podejście. Jednoczesna implementacja różnorodnych elementów z zakresu cyfryzacji pozwoli na osiągnięcie najlepszych efektów. Na pewno twoje przedsiębiorstwo jest już gotowe, aby wdrożyć do działania jeden lub kilka z projektów wymienionych poniżej:

  1. Cyfryzacja procesów biznesowych – wdrożenie innowacyjnych rozwiązań poprawiających zarządzanie, operacje i pomocnicze procesy biznesowe.
  2. Sztuczna inteligencja w zarządzaniu procesami biznesowymi – wykorzystanie AI do usprawnienia funkcjonowania firmy.
  3. Tworzenie platform cyfrowych – tworzenie platform online dedykowanych klientom oraz integracja istniejących systemów dziedzinowych.
  4. Automatyzacja w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego – wdrażanie rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji (AI) oraz chmurowych w celu zwiększenia bezpieczeństwa systemów informatycznych i danych.
  5. Przemysł 4.0 – transformacja w kierunku Przemysłu 4.0, skupiająca się na robotyzacji i technologiach operacyjnych.
  6. Technologie komunikacji Machine to Machine (M2M) i Internet Rzeczy (IoT) – Wykorzystanie zaawansowanych metod przetwarzania informacji i inteligentnych systemów w produkcji.
  7. Inteligentne linie produkcyjne i fabryki – wdrażanie nowoczesnych technologii w procesach produkcyjnych.
  8. Wykorzystanie chmury i sztucznej inteligencji w procesach produkcyjnych.

  Wysokość dotacji – najwyższa we wschodnich województwach

  Minimalna wartość projektu musi przekraczać 8 mln zł, a maksymalna wynosi 140 mln zł. Konkretna kwota dofinansowania zależy od lokalizacji projektu oraz wielkości przedsiębiorstwa. Województwa w Polsce wschodniej mają najwyższą intensywność wsparcia, sięgającą nawet 50% kosztów projektu. W przypadku Warszawy i okolic dofinansowanie nie jest możliwe. Dlatego warto dokładnie rozważyć, gdzie planujesz realizować projekt.

  Dodatkowe punkty dla Twojego projektu

  Jeśli planujesz wdrożyć projekt w ramach KPO istnieją czynniki, które zwiększą szanse na sukces projektu:

  1. Data rozpoczęcia projektu przed 30. czerwca 2026 roku. Możesz uzyskać dodatkowe punkty, jeśli planujesz zakończenie projektu przed końcem 2024 roku.
  2. Posiadanie wszystkich wymaganych decyzji administracyjnych. Jeśli masz już wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach lub pozwolenia na budowę otrzymasz maksymalną liczbę punktów.
  3. Tworzenie nowych miejsc pracy i pozytywny wpływ na środowisko. Twoje projekty będą oceniane pod kątem ich wpływu na rynek pracy i środowisko.

  Tylko jeden nabór wniosków

  Program Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach wyróżnia się spośród innych możliwości dofinansowania. Jest dostępny wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw i nie wymaga realizacji prac badawczo-rozwojowych, czy wprowadzenia nowych produktów na rynek. Należy także podkreślić, że specyficzne źródło finansowania, jakim jest KPO powoduje, że nabór wniosków jest jednorazowy i nie będzie kontynuowany w przyszłości. W związku z tym duże przedsiębiorstwa mają unikatową możliwość otrzymanie dofinansowania na realizację projektu inwestycyjnego bez uwzględnienia komponentu badawczo-rozwojowego.

  Ogłoszenie o naborze wniosków zostało już opublikowane. Aplikacje można składać od 6. lipca 2023 r. do 30. listopada 2023 r. Pracę nad projektem warto rozpocząć jak najszybciej. Jeśli chciałbyś/chciałabyś porozmawiać o pomyśle dla Twojej firmy, zachęcamy do umówienia bezpłatnej konsultacji.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!