Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Fundusze europejskie na lata 2021-2027. Prawie 76 mld euro do podziału!

  umowa-partnerstwa-ue-2021

  2 lutego 2021

  Projekt Umowy Partnerstwa został przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Stanowi on dużą szansę na odbudowę polskiej gospodarki, ponieważ łącząc 72,2 mld euro funduszy unijnych oraz 3,8 mld euro ze środków z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji ? Polska będzie miała około 76 mld euro do rozdysponowania na poprawę sytuacji państwa. Pieniądze zainwestowane zostaną m.in. w innowacje, cyfryzację, infrastrukturę, energetykę, edukację oraz ochronę środowiska.

  Dokument ?Projektu Umowy Partnerstwa? ? do pobrania: Projekt_Umowy_Partnerstwa_do_konsultacji_2021

  Umowa Partnerska nazywana również biznesplanem inwestowania funduszy unijnych podzielona została na 9 programów sektorowych (środki krajowe) i 16 programów regionalnych. Podział procentowy funduszy został dokonany podobnie jak w poprzedniej perspektywie, czyli część rządowa i samorządowa wynoszą odpowiednio 60% i 40%.

  Podział środków na poszczególne programy krajowe

  podział środków UE 2021

   

  Programy Regionalne

  28 mld euro na programy regionalne podzielone zostały wg kryteriów opierających się między innymi na liczbie ludności i PKB na mieszkańca. Podzielonych na województwa zostało 75% środków, pozostała cześć będzie stanowiło tzw. Rezerwę programową.

  W nowej perspektywie 2021-2027 województwo śląskie będzie miało do dyspozycji największą kwotę ze wszystkich regionów, czyli aż 2,36 mld euro.

  Podział funduszy na programy regionalne:

  Programy regionalne UE 2021

   

  19 stycznia 2021 roku rozpoczęły się konsultacje, w ramach których odbędzie się 16 spotkań regionalnych. Będą trwać do 16 lutego łącznie, natomiast do 22 lutego możliwe jest zgłaszanie wszelkich uwag dotyczących omawianej umowy.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!