Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Horyzont Europa 2021-2027 to kluczowy unijny program finansowania badań naukowych i innowacji o największym budżecie w historii. Komisja Europejska przeznaczyła na ten cel aż 95,5 mld euro.

  19 stycznia 2023

  Horyzont Europa jest następcą programu Horyzont 2020 o uaktualnione obszary działań, wynikające ze zmieniających się uwarunkowań społecznych, gospodarczych czy ekologicznych.

  Program zyskuje coraz większą popularność i grono beneficjentów, co pokazują wyniki badań NCBiR. Dofinansowanie polskich uczestników projektów Horyzont EU zwiększyło się o ponad 68%, w porównaniu do wcześniejszego programu Horyzont 2020. Obecnie polskie jednostki realizują 476 projektów, w tym 52 koordynują.

  Jakiego typu podmioty mogą uczestniczyć w projektach?

  W programie Horyzont Europa 2021-2027 mogą uczestniczyć wszelkie podmioty, które mają osobowość prawną ? instytucje naukowe, przedsiębiorstwa, różnego rodzaju fundacje, administracja rządowa, samorządowa, organizacje międzynarodowe itp.:

  Nadchodząca perspektywa Horyzont Europa ma na celu:

  Horyzont Europa  składa się z trzech filarów:

  1. Doskonała baza naukowa ? zadaniem jest wzmocnienie i rozszerzenie działalności unijnej bazy naukowej w skali globalnej. Składa się z następujących celów:

  2. Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa ? rolą jest zrównoważony rozwój poprzez zastosowanie strategicznych technologii i rozwiązań polityki Unii Europejskiej. Filar ten obejmuje następujące klastry:

  3. Innowacyjna Europa ? ma na celu wsparcie przełomowych innowacji na rynku światowym.  Filary Innowacyjnej Europy to:

  Wartość dofinansowania:

  Poziom dofinansowania zależy od filaru Horyzontu Europa. W projektach realizowanych przez naukowców w ramach I filaru HE finansowanie wynosi do 100%, natomiast granty dla MŚP w filarze III finansowane są ? w zależności od konkursu ? w wysokości od 70% do 100%.

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!