Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Nowe udogodnienia w kredycie na innowacje technologiczne.

  Bitcoin

  13 maja 2020

  Nowy nabór na kredyty na innowacje technologiczne rozpocznie się 1 czerwca i będzie dostępny dla firm na korzystniejszych zasadach. Możliwe będzie uzyskanie znacznie wyższego dofinansowania oraz przeznaczenie dotacji na rozszerzony katalog kosztów kwalifikowanych.


  Bazą naboru jest umożliwienie przedsiębiorcom wdrożenia innowacji technologicznych, będących wynikiem własnych lub nabytych prac B+R. Wsparcie opiera się na premii technologicznej, która stanowi spłatę części kredytu technologicznego, udzielonego przez bank komercyjny na realizację inwestycji technologicznej.

  Największym udogodnieniem w nowym naborze jest poziom dofinansowania. Zniesiony zostaje górny limit finansowy premii, który w poprzednich edycjach wynosił 6 milionów złotych. Oznacza to, że przedsiębiorstwa z całej Polski będą mogły otrzymać wsparcie na nieograniczoną kwotę.

  Co więcej, organizatorzy zrezygnowali z wymogu innowacyjności inwestycji w skali kraju. Dzięki temu ułatwieniu produkty lub usługi oferowane przez przedsiębiorców muszą być innowacją tylko w ramach firmy. Oczywiście, jeśli pojawi się możliwość wykazania wysokiego poziomu nowoczesności na skale krajową, będzie to dodatkowo punktowane.

  Nowe zasady obejmą również rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowalnych. Przedsiębiorcy mogą wykorzystać otrzymaną premię na zakup i montaż środków trwałych, a także na koszty ich transportu. Warto wyróżnić w tym miejscu, możliwość zakupu nieruchomości niezabudowanej lub zabudowanej oraz robót i materiałów budowlanych.

  Dodatkowo, dopuszczalne są koszty ekspertyz czy projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom, które są niezbędne do realizacji inwestycji. Kwalifikowalne są również koszty m.in. z uzyskania, walidacji i obrony patentów związanych z inwestycją technologiczną.

  „Nowe zasady ubiegania się o bezzwrotną premię technologiczną odpowiadają na potrzeby tych, którzy mimo kryzysu chcą się rozwijać, a przy tym utrzymywać produkcję i zatrudnienie”? mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich BGK.

   

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!