Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Ponad 164 mln euro z Funduszy Norweskich i EOG na rzecz środowiska.

  Fundusze Norweskie i EOG

  21 maja 2020

  Ogłoszono kolejne nabory w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Dotyczą one inwestycji wykorzystujących energię geotermalną i produkcję energii w małych elektrowniach wodnych.

  Program Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu to największy w Polsce i Europie program wsparcia w ramach III edycji Funduszy Norweskich i EOG. Budżet całkowity programu to 164,7 mln euro. 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy.” – mówi cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

  Na ogłoszone nabory przekazano 10 mln euro, które rozdane na projekty z całej Polski, mają przyczynić się do poprawy stanu środowiska. Wnioski do nich składać można od 1 lipca do 30 października 2020 r. Natomiast, maksymalny poziom dofinansowania w tych konkursach wynosi 50% kosztów kwalifikowanych.

  Pierwszy nabór – Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka) – skupia się na zwiększeniu produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Mówimy tu głównie o budowie systemów produkcji energii z wykorzystaniem geotermii głębokiej.  Najbardziej pożądaną lokalizacją projektów są miejsca, w których potwierdzono już obecność opłacalnych ekonomicznie źródeł i możliwość ich wykorzystania do celów grzewczych lub energetycznych. Warto wspomnieć, że możliwości dotacyjne dostępne są dla projektów od 4 331 900 zł do 19 493 550 zł.

  Natomiast, drugi nabór skupia się na zmniejszeniu potencjalnego niekorzystnego wpływu na środowisko istniejących małych elektrowni wodnych (do 2 MW) poprzez ich modernizację. Realizacja projektów powinna prowadzić do redukcji emisji CO2 przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższej efektywności kosztowej projektu. Dodatkowo, dofinansowanie można otrzymać na projekty zaczynające się od kwoty 866 380,00 zł.

  Co więcej, w przypadku obu naborów, przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na działania edukacyjno-szkoleniowe. 

  Zachęcamy do kontaktu wszystkich małych, średnich i dużych przedsiębiorców, do których skierowane są te nabory!

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!