Zostaw numer, oddzwonimy  Kontakt

  Pozyskanie dotacji unijnych – dlaczego warto zainwestować w biznes?

  19 września 2023

  Dotacje unijne to wyjątkowa szansa dla polskich przedsiębiorców. Wysokie ? sięgające nawet 80% – bezzwrotne dotacje pozwalają firmom inwestować w nowe urządzenia i technologie. Co z kolei wpływa na wzrost konkurencyjności i dochodów firmy. Dlaczego warto zainteresować się tematem dotacji unijnych? Przyjrzymy się kilku kluczowym kwestiom, które przekonują do sięgnięcia po środki unijne. W tekście wskazujemy branże aktualnie wspierane dotacjami, opisujemy jak wygląda przygotowanie wniosku i ile to kosztuje. Pozyskiwanie dotacji unijnych dla Twojego biznesu może być kluczowym elementem strategii rozwoju.

  Zacznijmy od samego początku. Skąd pochodzą dotacje unijne i czy są dla każdej firmy? Środki finansowe na dotacje pochodzą z budżetu Unii Europejskiej, a te wpłacane są tam ze składek członkowskich wszystkich 27. państw. Tak, te pieniądze to część budżetów poszczególnych państw, które zasilają wszyscy podatnicy ? osoby pracujące i odprowadzające podatki. Dobrze podejrzewasz, promil tych środków pochodzi również z Twojej firmy, bowiem jak każdy przedsiębiorca płacisz szereg różnych podatków ? od dochodu, towarów i usług, czy nieruchomości itd. Pieniędzmi tymi dysponują instytucje pośredniczące ? to zarówno organy unijne, jak i polskie urzędy. Instytucje te ogłaszają nabory na konkursy, w których może wystartować również Twoja firma. Środki finansowe można pozyskać na określone działania, ale trzeba spełniać też wiele warunków. Jednak zanim to nastąpi musisz poznać kilka szczegółów.

  Dotacje unijne to rozwój określonych branż

  Dotacje unijne to wyjątkowa dźwignia rozwoju, która stwarza szanse na sfinansowanie inwestycji w określonych branżach. Niepodważalną kwestia jest to, że unijne dotacje pozwalają przedsiębiorstwom szybciej się rozwijać. Dzięki nim właściciel firmy może ze zminimalizowanym ryzykiem podjąć decyzję o realizacji inwestycji. Ta decyzja może być kluczowa dla rozwoju firmy i branży. Oczywiście istnieje również bankowa ścieżka inwestycji, ale jest ona obarczona wysokimi kosztami kredytu. Dotacja unijna w zależności od projektu ? nawet w wysokości 80% inwestycji ? w przypadku powodzenia jest bezzwrotna. Aktualnie dostępne dofinasowanie  ? w prowadzonych konkursach i naborach ? dotyczy określonych branż. Jeśli Twój biznes wpisuje się w kategorię przemysłu i szeroko rozumianej produkcji już teraz możesz umówić się z naszym konsultantem na bezpłatna konsultację w sprawie pozyskania funduszy. Firmy przemysłowe z grup: przetwórstwo, energetyka, elektromaszyny, chemia, metalurgia, przemysł rolno-spożywczy, przemysł włókienniczy i odzieżowy, przemysł drzewno-papierniczy ? mogą być odbiorcami unijnych środków finansowych z przeznaczeniem na rozwój.

  Średnie firmy pozyskują dotacje w obszarach

  Unia Europejska dąży do tego by europejska gospodarka rozwijała się, była nowoczesna ? wykorzystywała najnowsze technologie ? i była konkurencyjna. Z tego też powodu skupia się na wspieraniu kilku kluczowych obszarów, które mogą zainteresować wiele przedsiębiorstw. Aktualnie  małe i średnie firmy mogą liczyć na dotacje w obszarach:

  1. przemysł i nowoczesne technologie ? dotacje sfinansują inwestycje w nowoczesne technologie, które mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw, zautomatyzować produkcję i zwiększyć wydajność. Przedsiębiorcy mogą liczyć na inwestycje w parki maszyn, automatyzację, czy wręcz robotyzację procesów. Pamiętajmy, że innowacje napędzają rozwój.
  2. badania i rozwój ? projekty badawcze są kluczowe dla rozwoju gospodarki. Dzięki dotacjom można finansować badania, które przyczynią się do tworzenia nowych produktów. Firmy mają szansę otrzymać środki na wypracowanie razem ze środowiskiem naukowców własnego know-how zupełnie nowych usług.
  3. efektywność energetyczna ? dążenie do zwiększenia efektywności rozumiane jako wyższe wykorzystanie źródeł energii odnawialnej i zmierzanie w stronę zeroemisyjności to również ważny cel unijny. Zmniejszenie zapotrzebowania na prąd poprzez własne instalacje produkujące zieloną energię, czy oszczędzanie ciepła i niższa energochłonność przemysłu.

  Dlaczego warto zlecić pozyskanie dotacji? Ile to kosztuje?

  Zasadniczo pytanie powinno brzmieć: dlaczego warto zainwestować wypracowany zysk lub oszczędności w pozyskanie dotacji? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zakup usługi przygotowania wniosku o dotację potraktuj, jako inwestycję w rozwój swojego biznesu. Nie ulega wątpliwości, że dotacje unijne stanowią najszybszy sposób pomnażania środków i zmaksymalizowanie rozwoju firmy. Korzyści z pozyskania dotacji to przede wszystkim progres, zwiększenie konkurencyjności i skokowy wzrost dochodów. Dotacje dają szansę na inwestycje w nowoczesne technologie, badania i rozwój oraz automatyzację procesów w Twojej firmie. Choć proces pozyskiwania dotacji może być czasochłonny i również ma swoją cenę, to korzyści zdecydowanie przewyższają koszty samego przygotowania wniosku.
  O wszystkich kosztach związanych z zakupem usługi zostaniesz poinformowany na spotkaniu konsultacyjnym. Pamiętaj, że koszty przygotowania wniosku i opłata scucces fee, to zaledwie niewielki promil korzyści, jaką może być dotacja mieszcząca się w kwotach od 500 tysięcy nawet do  kilkuset milionów.

  Jak wygląda proces pozyskania dotacji?

  Pozyskanie dotacji to złożony proces wymagający czasu i zaangażowania naszych specjalistów. Pierwszym elementem jest bezpłatna konsultacja, czyli rozmowa właściciela firmy z naszym doradcą. Dowiadujemy się wówczas o tym, jakie dana firma ma potrzeby i jaki chciałaby osiągnąć efekt. Nasi eksperci wspierają przedsiębiorców w rozbudowaniu wizji inwestycyjnej, wskazują rozwiązania finansowania wkładu własnego, kierują do jednostek naukowych w przypadku projektów badawczych.  Przygotowanie wniosku może trwać od około 2. tygodni do maksymalnie miesiąca w przypadku projektów inwestycyjnych, a od  miesiąca do 4. miesięcy w przypadku projektów badawczych. Wdrożenie i rozliczenie projektu zależą od jego długości, przy czym projekty badawcze są najdłuższe i mogą trwać kilka lat. Oprócz usługi przygotowania wniosku nasz zespół Euroliderów może również całą dotację prawidłowo rozliczyć.
  Jeśli jesteś zainteresowana/ny pozyskiwaniem dotacji unijnych, zachęcamy do udziału w bezpłatnej konsultacji. Jesteśmy gotowi pomóc w realizacji projektów i osiągnięciu nowych możliwości w biznesie. Z nami pozyskanie dotacji staje się prostsze i bardziej efektywne niż kiedykolwiek wcześniej!

  Przeczytaj również

  Chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami ze świata dotacji?

  Zapisz się do naszego newslettera!